Vitézavatas a gyimesi ezeréves határnál
2024.04.27

vitéz Csergő István vitézi hadnagy

2024. április 27-én a vitézek legnagyobb, legfennköltebb ünnepére gyűltek össze az erdélyi és az anyaországi törzsszékek tisztségviselői Gyimesbükkön a Gyimesi-szoros és a Rákóczi-vár romjainak közelében, a Nagyboldogasszony tiszteletére felszentelt Kontumáci (vesztegzári) kápolna előtt. Az eligazítást követően a székkapitányok az avatandókkal együtt elfoglalták helyeiket a kápolnában. 11 órai kezdettel bevonultak a széki zászlók, ezt követte a Vitézi Rend központi zászlója, az országvédő pajzs, az avatópallos. Utánuk érkeztek a központi tisztségviselők, élükön vitéz Lázár Elemér tiszteletbeli helyettes főkapitány, vitéz Béres Ferenc és vitéz Máthé Lóránt-Pál országos törzskapitányok, dr. vitéz Huszti-Orbán Sarolta a vitéz Lakatos Géza Székely Törzsszék elöljárója, Bartha Imre VRNT a vitéz Veress Lajos Székely Törzsszék törzskapitánya. A vitézi elöljárókat az egyházi méltóságok, majd Őfelsége a magyar Szent Korona másolata és a koronaőrök ünnepélyes bevonulása követte. A szentmisét Salamon József gyimesbükki római katolikus plébános celebrálta.


Salamon József szentbeszédében kifejtette, hogy mindenkinek a saját tehetsége és képességei szerint kell hozzájárulnia a nemzet, haza az ország felemelkedéséhez. A szentmise után következett a vitézavatás, amely az immár évszázados, elmaradhatatlan hagyománynak megfelelően kezdődött, az országvédő pajzs háromszori megkongatásával az avatópallossal,  majd az eskü szövegének elmondása után következett a felavatás, amelyet vitéz Lázár Elemér  tiszteletbeli helyettes főkapitány hajtott végre. Az erdélyi törzsszékek összesen 31 fővel gyarapodtak, amelyből 1 fő posztumusz, 7 fő várományosként, 23 személy pedig a nemzetvédelmi tagozatba vétetett föl.
Vitéz Máthé Lóránt-Pál Erdély országos törzskapitánya felolvasta vitéz Hunyadi László főkapitány ünnepi üzenetét az újonnan avatottaknak, majd elmondta: „...remélem esküjükhöz híven méltóan fogják viselni a koronás címert a szívük felett és nemzeti ügyünk megmaradásunk érdekében mindig ki fognak állni egyenes gerinccel az Isten, a haza és a család védelmében. Az embert nem génjei teszik naggyá, jó magyarrá, hanem az, hogy ezt miként éli meg. Magyarnak, székely-magyarnak lenni elhivatottság, nyelvi közösség és mindenekelőtt minőség … Sohasem a származásunk, a rangunk és a címünk adja meg emberi értékünk, hanem a tetteink és a cselekedeteink minősége határozza ezt meg. Magyarság kitétele nem származás kérdése, hanem a hazáért és a közösségért tett cselekedeteink sora. Így a saját tettel kivívott elismerés többet ér minden öröklött címnél”.
Emlékszalagok feltűzése következett a széki zászlókra és Vitézi Rend központi zászlójára, amelyet László Enikő VRNT és v. Tókos Zsuzsanna zászlóanyák végeztek el. A szentmise és a avatás alatt Molnár Levente operaénekes énekelt egyházi énekeket és testvére, Molnár Szabolcs, a Heveder együttes vezetője kísérte hegedűn. A kivonulás után vitéz Deáky András nyugalmazott gyimesbükki iskolaigazgató által létrehozott nemzeti szoborparkjában, ahol helyet kaptak többek között Szent István király és vitéz Sebő Ödön mellszobra is, vitéz Kerecsen László törzskapitány Szent Korona szobrát avatták fel, amelynek talapzatát Miklós István VRNT vitézi hadnagy készítette.
Ünnepi beszédet vitéz Orbán Imre Csíkszék tiszteletbeli székkapitánya mondott. Beszédében rámutatott, hogy a világban és a szomszédban dúló háborúk elérhetnek minket is, de nekünk meg van a saját „Vaskupola” rendszerünk, ami nem más, mint Szűz Mária, akinek Szent István királyunk felajánlotta a Szent Koronát és vele együtt az országot, és ezer éve vigyázza a Kárpát- medencét, a magyar hazát és nemzetünkkel együtt élő népeit.
A beszédet követően vitéz Lázár Elemér és vitéz Máthé Lóránt-Pál leplezték le az alkotást a széki zászlók és a koronaőrök gyűrűjében, majd Salamon József gyimesbükki plébános megszentelte a szobrot, Bíró Incze Örs elszavalta a Kolozsvári vigadóban szépen szól a magyar nóta című katonaének versét. A megkoszorúzott emlékjelnél vitéz Káplán György énekművész nemzeti és egyházi énekeket énekelt. Ezt követően a Gyimesi-szoros 1944-es hős védője, vitéz Sebő Ödön főhadnagy (1920-2004) mellszobránál helyezték el az emlékezés virágait.
Mindezek után az újonnan avatottak és családtagjaik, a vitézi tisztségviselők és a meghívottak bajtársi ebéden vettek részt, aminek keretén belül kinevezéseket és kitüntetéseket adtak át.

.

 

 

 

 

 

Vissza